x

Özel eğitim; fiziksel, zihinsel, iletişimsel, sosyal ve duygusal gelişimlerindeki özellikler nedeniyle normal gelişimden farklılık gösteren ve normal eğitim-öğretimden yararlanamayan, kısmen yararlanan veya yararlandığı halde destek programları ile eğitimlerini devam ettirebilen bireyler için; özel olarak yetiştirilmiş personel tarafından ekip anlayışıyla sunulan özel yöntem ve araçlarla gerekirse özel mekanlarda her özel gereksinimli grup için farklı olarak geliştirilmiş özel programlarla verilen eğitimdir (Baykoç Dönmez, 2010).

Özel eğitime gereksinim duyan bireylerin eğitimine erken yaşta başlamak şarttır. Bunun için doğru değerlendirme ve doğru tedavi büyük ölçüde önem taşımaktadır. Bu dönemde algılar yetişkinliğe nazaran daha açık olur ve öğrenme daha kolaydır. Özel eğitim merkeziyle aile arasındaki iletişim rahat sağlanmalı ve bireyin eğitimi daha kolay kontrol edilebileceği ortam sağlanmalıdır.

Misyonumuz

Öğrencilerimizin mümkün olan en erken dönemde, gereksinimlerine uygun eğitim alarak, uygun yöntem ve araçlar kullanılarak desteklenmesi, kapasitelerini en üst seviyede kullanabilmeleri açısından önemlidir. Her birey aynı seviyede olmadığı için farklı düzeyde eğitime ihtiyaç duymaktadır.

Kurumumuzda özel eğitim alan her birey için gerek gelişim düzeyi gerek kişilik özelliklerini göz önüne alarak tasarlanan gelişim planları uygulanmaktadır. Özel gereksinimli çocukların sosyal ve toplumsal alanda aktif üretken bir birey olmalarını amaçlıyoruz. Çocuklarımızın bağımsız yaşayabilmeleri için günlük yaşam, dil-iletişim, sosyal, akademik becerileri kazanmalarını sağlıyoruz.

Ailelerimizle düzenli iletişim içerisinde olup, onları psikolojik olarak destekliyoruz. Eğitimcilerimiz ebeveynlere, ev ortamında çocuklarımız ile nasıl iletişim kuracakları ve çocuklarımızın gelişimlerini nasıl destekleyecekleri konusunda yardımcı oluyor.

Oyun ve birtakım aktiviteler hem öğrencilerimizin odaklanmalarına yardımcı oluyor, hem de derslerimizi daha eğlenceli hale getirip öğrenme sürecini hızlandırıyor.

Bireysel ve grup dersleri ile öğrencilerimizin sosyal becerilerini geliştiriyoruz.

Aynı zamanda, kaliteli eğitim sunmak açısından bilimsel, akademik çalışmalar sunmak ve elde ettiğimiz sonuçları uygulamaya geçirmek.

Vizyonumuz

Okulumuzun dinamik, genç, güler yüzlü eğitimcileri öğrencilerimizin her birine özel ilgi ve şefkatle yaklaşmaktadır. Kendi alanlarında uzman kadromuz ile özel çocuklarımızın ihtiyaçları doğrusunda eğitim ve sağlık hizmeti verilmektedir. Bununla birlikte mezun ettiğimiz öğrencilerimizden aldığımız geri dönüşlerle çabalarımızın boşa gitmediğini gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Open chat