x

İstanbul Pendik’te bulunan devlet destekli özel rehabilitasyon merkezinin ‘Cennet Çocukları’ başarıdan başarıya koşuyor. RE/MAX Türkiye’nin desteklediği Cennet Çocukları’nın yaşam kaliteleri artarken, bağımsız hareket edebilme becerileri de gelişiyor.

https://www.sabah.com.tr/egitim/2018/01/30/cennet-cocuklari-basaridan-basariya-kosuyor

2008 doğumlu, otizm ve bedensel engele sahip İbrahim Yılmaz Yitük, 2010 yılında özel eğitime başladı. Annesinin tek hayali, çocuğunun parka yürüyerek gitmesiydi. İbrahim aldığı fizyoterapi ve özel eğitim sayesinde hem akademik olarak birçok başarı elde etti hem de artık parka koşarak gidiyor.

BAŞARILI BİR SPORCU OLDU

5 yaşına kadar yürüyemeyen, konuşamayan ve gelişim geriliği bulunan Beray Emir Tokucu, özel eğitime başladıktan sonra konuşmaya, yürümeye, yüzmeye, kendini ifade etmeye, anlatma ve anlamaya, kendi ihtiyaçlarını kendi gidermeye, ailesinden bağımsız olarak okula, hatta izcilik kampına gidecek kadar özgüvene ve becerilere sahip oldu. Cennet Çocukları Gençlik ve Spor Kulübünün lisanslı sporcusu olan Emir, 2016 yılında Özel Sporcular Federasyonunun düzenlediği Marmara Bölgesi yüzme turnuvasında aldığı derece ve ayrıca birçok alanda yarışmalara katılarak kazandığı madalyalar ile ailesini ve öğretmenlerini gururlandırmaya devam ediyor.

ŞİMDİ OKULDA ÇALIŞIYOR

İsmail Olgun, gittiği okulda sınıf öğretmeninin özel eğitime ihtiyaç duyduğunu fark etmesi üzerine Ayça Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezine yönlendirildi. Bu süreçte babasının özel eğitimden sonuç alınamayacağına yönelik düşünceleri olsa da tam teşekküllü hastaneden alınan Hafif Mental Retardasyon tanılı rapor ile Pendik Rehberlik Araştırma Merkezinin verdiği “Ücretsiz destek eğitimi alabilir” raporu ile özel eğitime başladı. 4 yıllık özel eğitiminin ardından Engelli Kamu Personeli Sınavı’nda gösterdiği başarı ile MEB’e atanmaya hak kazandı. Halen MEB’e bağlı bir okulda çalışıyor.

AKADEMİ’NİN KAPILARINI AÇTI

RE/MAX Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Benjamin Goldştayn, Ayça Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezine verdikleri desteği sosyal sorumluluk yaklaşımlarının bir parçası olarak gördüklerini söyledi. Engelli bireylerin iyi eğitim alarak günlük yaşamın ve iş hayatının içinde olmaları için devlet kurumlarının önemli bir çaba sarf ettiğini kaydeden Goldştayn, kendilerinin de bu çabaya mümkün olan en yüksek seviyede katkıda bulunmaya gayret ettiklerini belirtti. Goldştayn şöyle konuştu: “Son yıllarda devletimiz bu konuda büyük adımlar attı. Ancak yine de gidecek çok yol var. RE/MAX Türkiye olarak iş dünyasındaki paydaşlarımız arasında bir farkındalık oluşturmak amacındayız ve bu güzel iş için elimizi taşın altına sokuyoruz. Cennet Çocukları’na desteğe herkesi davet ediyoruz.”

https://www.sabah.com.tr/egitim/2018/01/30/cennet-cocuklari-basaridan-basariya-kosuyor

Giriş Tarihi: 30.1.2018  09:49

Benzer Konular
Open chat